Türkiye’den Irak’a petrol sevkiyatı mesajı

Türkiye ve Irak heyetlerinin Ankara’daki görüşmeleri sonrası önemli bilgiler aktarıldı. Diplomatik kaynaklardan, Ankara’daki temaslara ilişkin açıklama yapıldı. Türkiye olarak bölgesel bir stratejik işbirliği vizyonunun hayata geçirilmek istendiği, bölgenin güvenliği, istikrarı ve refahı, bölge ülkelerinin ortak işbirliği projelerine imza atmasıyla ve müşterek sorunlara çözüm aramaya başlamasıyla mümkün olabileceği vurgulandı.

IRAK İLE YOL HARİTASI

Türkiye – Irak ilişkilerinde en kritik özelliğin, ülkelerin birinde herhangi bir alanda yaşanan bir gelişmenin diğer ülkeyi de doğrudan etkileyebildiği belirtildi. Irak’la ortak gündemdeki konuların olumlu yönde ilerlediği aktarıldı. Dünkü toplantıda bir yol haritasının belirlendiği aktarılırken, Dışişleri Bakanlıklarının eşgüdümünde bu yol haritasının takip edileceği bildirildi.

TERÖRLE MÜCADELE

Görüşmelerde terör örgütü PKK sorununun da gündeme geldiği, Irak tarafının da egemenliklerine meydan okuyan bu terör örgütünün topraklarından tasfiye edilmesini istediği vurgulandı. Açıklamada, “Terörle mücadelede Irak’a her türlü yardımı yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha vurguladık.” denildi.

SU SORUNU

Dünkü toplantıda önemli gündem maddelerinden birisi de su meselesiydi. Kaynaklardan yapılan açıklamada, “İklim değişikliğinin en olumsuz şekilde etkilediği yerlerden biri bölgemiz. Tabiatıyla Irak da bu olgudan kaydadeğer şekilde etkileniyor. Özellikle kuraklığın artması karşısında bölge ülkeleri olarak suyu en verimli şekilde kullanmamız gerekiyor. Esasen geçtiğimiz Ağustos ayında iki komite kuruldu ve bu komiteler süratle çalışmalarına başladı. Suyun paylaşımına ilişkin miktar belirlenmesi dönemi kapandı. Çünkü miktarı giderek azalan suyun ne düzeyde olacağını hiç kimse öngöremiyor. Irak tarafı da bu hususu teslim etti. Bundan sonra sözkonusu komiteler aracılığıyla teknik ekiplerimizin sürekli temas halinde olmaları gerekiyor. Dün bu alanda da Irak tarafı ile mutabık kaldık.” denildi.

PETROL SEVKİYATI

Görüşmelerde petrol sevkiyatı da gündem maddeleri arasındaydı. Türkiye’nin petrol sevkiyatının yeniden başlamasına hazır olduğunu, bunun Irak tarafının bilgisine bir kez daha getirildiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir