500 ve 1000 TL’lik Banknotlar Yetmez, 5000 Binlik Banknot Gerek Dedi Tartışmada El Yükseltti

Gazeteci Fatih Altaylı 500 liralık banknot basılmamasının nedenini çok ilginç örneklerle açıkladı. Psikolojik olarak enflasyonun çok yüksek olduğunu düşündürdüğü için moral etkisinden dolayı 500 TL banknot paranın basılmadığını kaydeden Altaylı, ‘Emekli maaşı 10 bin lira. Bankaya maaş almaya gidiyorsun 2 tane para veriyorlar eline, Asgari ücret 3 para, hadi 4 de. Öğretmen maaşı 4 para… Tabii ki o yüzden yapmıyorlar” dedi.

Altaylı’nın ifadelerine göre, bu durumun arkasında yatan sebeplerden biri, insanların ellerine aldıkları paraların değerinin azalmasıyla ilgili algılarının güçlenmesi. Örneğin, emekli maaşı gibi önemli gelirlerin ellerine ulaşmasıyla hissettikleri değerin azalması, insanların morallerini bozuyor. Asgari ücret gibi önemli gelirlerin bile yetersiz olduğu düşünülerek, insanların elde ettikleri paraların yetersizliği üzerinde duruluyor. Altaylı, bu durumun insanların nakit paraları yanlarında taşıma alışkanlıklarını da etkilediğini belirtiyor.

Altaylı ayrıca, iktidarın bu durumu fark etmemesinin mümkün olmadığını ve bilinçli bir tercih olduğunu ifade ediyor. 500 liralık banknot basmanın, ekonomik koşulların ciddiyetini kabullenmek anlamına geldiğini ve bu nedenle tercih edilmediğini dile getiriyor.

Sonuç olarak, Altaylı’nın açıklamalarına göre, 500 liralık banknotların basılmaması psikolojik ve ekonomik etmenlerle ilişkilendirilerek, bu durumun iktidarın tercihleri doğrultusunda şekillendiği öne sürülüyor.

“O GÜNKÜ 200 LİRA SEVİYESİNDE BANKNOT İÇİN 5000 BİN TL’LİK BANKNOT BASMAK GEREKİR”

Neden 500 liralık banknot basılmadığına dair düşüncesini açıklayan Altaylı şunları söyledi:
“Bunu biz görüyoruz, o bu görüyor, iktidarın görmemesi mümkün mü? Yapmıyorlar, yapmak işlerine gelmiyor. Çünkü o günkü 200 lira seviyesinde bir para basmak istesen bugün 5000 liralık banknot yapmak lazım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x