Ahmet Koçer tek koluyla tutunduğu tekvandoda hedefleri büyüttü

Yunusemre ilçesinde ailesiyle birlikte yaşayan Ahmet Koçer (29), 5 yaşındayken babasının iş yerinde sağ kolunu erozyon makinesine kaptırdı. Kolunu dirsek hizasından kaybeden Koçer, çalıştığı havlupan fabrikasından mesai bitimi evine giderken, tesadüfen geçtiği spor salonu önünde, Paralimpik Milli Takım Antrenörü Serap Aydeniz ile karşılaştı. Aydeniz’in davetiyle salona giren Koçer, ısrar ve teklif üzerine tekvando sporuna başladı. 8 aylık çalışmanın ardından Koçer, 18 Ocakta Konya’da yapılan, ilk kez katıldığı Türkiye Para Tekvando Şampiyonası’nda 58 kiloda Türkiye 2’ncisi oldu. Başarının gelmesiyle birlikte tek koluyla spora sımsıkı tutunan, antrenmanları düzenli olarak sürdüren Koçer, 2024’te yapılacak olan Avrupa Şampiyonası’nda şampiyon olup, 2028 yılında düzenlenecek olan olimpiyatlarda kota almayı hedefliyor.

İLK ŞAMPİYONASINDA 2’NCİ OLDU

Tekvando sporunda gidebileceği en üst seviyeye gitmek için mücadelesini sürdürdüğünü belirten Ahmet Koçer, “Fabrikadan çıktıktan sonra evime doğru gidiyordum. Serap Hoca beni durdurdu. Bir konuşma yaptı. Başta ikna olmadım ama deneme aşamasına girdim. Bir iki gün derken, farkında olmadan 5 ay geçti. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadım ve devam ettim. Ağır bir spor. Başarı için emek, irade, güç istiyor. Gidebileceğim en üst seviyeye gitmeye çalışıyorum. Türkiye 2’ncisi oldum. Gönül isterdi ki 1’inci olayım fakat daha yeni başladım” dedi.

‘DAHA İYİ YERLERE GİTMEK İÇİN MÜCADELEMİ SÜRDÜRÜYORUM’

Kendi gibi engelli bireylere seslenen Koçer, “Engelli bireylerimizin çocuğu spor yapmaktan kaçınıyor. Bunun en baştaki sebebi korkuları. Dışarı da insanlar ne der. Buna takılmamak gerekiyor. Kendilerine güvenmeleri ve her şeyi başarabileceklerinin farkına varmaları gerekiyor. Ben de onlardan biriyim. Benim durumumda olan birçok arkadaşıma seslenmek istiyorum. Artık evlerinden çıkmaları ve bir şeye tutunmaları gerekiyor. Spor da bunlardan biri. Öz güvenleri yüksek olur, hayata bakış açıları değişir ve daha iyi yerlere gelirler. Ben de daha iyi yerlere gitmeyi istiyorum, bunun için de mücadelemi sürdürüyorum” diye konuştu.

‘GÜZEL BİR ARKADAŞ ORTAMI YAKALADI’

Paralimpik Milli Takım Tevkvando Antrenörü Serap Aydeniz ise “Ahmet ile tanışmamız biraz ilginç oldu. Kulübümün önünde otururken, kapının önünden paralimpik sporcu olabilecek engelli bir bireyin geçtiğini fark ettim. Kulübe davet ederek kendisine çay ikram ettim. Tekvando sporunu teklif ettim. ‘Denemek isterim’ dedi. Daha sonrasında antrenmanlara katıldı, burada güzel bir arkadaş ortamı yakaladı. Kendisi de sporu seven bir arkadaşımız. 8 aylık bir süreç geçirdik ve para Tekvando Türkiye Şampiyonası’nda Türkiye 2’ncisi oldu. 2024 yılı içerisinde Avrupa Şampiyonası’na gitmeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda 2028 yılı olimpiyatlarında paralimpik kadrosunda olmak için elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x