Apple iki yeni katlanabilir iPhone prototipi üzerinde çalışıyor

Apple’ın katlanabilir cihaz teknolojisine adım atması birkaç yıl sürebilir. Önceki raporlara göre, şirketin ilk katlanabilir ürünü bir iPhone yerine bir iPad olacak gibi görünüyor. Ancak Apple, katlanabilir iPhone fikrini tamamen göz ardı etmiyor. The Information’dan alınan son raporlara göre, Apple katlanabilir akıllı telefon prototipleri üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Bu prototipler arasında, Samsung Galaxy Z Flip modellerine benzer iki tasarım bulunuyor.

Rapora göre Apple, katlanabilir iPhone’ları mevcut modellerin yarısı kalınlığında tasarlamayı hedefliyor ki cihaz kapalıyken fazla kalın görünmesin. Ayrıca, dışa doğru ek bir ekran ekleme fikrini de değerlendiriyorlar. Ancak batarya ve ekran gibi bileşenlerde yaşanan zorluklar, mühendislerin bu hedeflere ulaşmasını zorlaştırıyor.

Apple iki yeni katlanabilir iPhone prototipi üzerinde çalışıyor

Bu zorluklara rağmen, Apple’ın Asyalı üreticilerle iki farklı boyutta katlanabilir iPhone için bileşen siparişi konusunu görüştüğü söyleniyor. Ancak, projenin Apple’ın standartlarına uymazsa iptal edilebileceği ihtimali de bulunuyor.

Diğer taraftan, katlanabilir bir iPad geliştirmek daha yönetilebilir bir görev olarak görülüyor. Apple’ın, iPad mini boyutlarına benzer, içe doğru katlanan 8 inç ekranlı bir iPad üzerinde yoğunlaştığı belirtiliyor. Daha büyük form faktörü, daha kalın bir tasarım ve daha az dayanıklılık endişesi sunuyor.

Ancak, Apple’ın katlanabilir iPad ile karşılaştığı temel zorluk, tekrarlanan katlamalarla oluşan kırışıklığı gidermek. Şirket, ekranı tamamen düz hale getirmek istiyor ki bu da Apple Pencil kullanımı dahil, kesintisiz bir etkileşim sağlayacak. Apple’ın bu soruna en uygun çözümü bulup bulmadığı henüz belirsiz. Bu nedenle, şimdilik Apple’ın katlanabilir cihazlarının gerçeğe dönüşmesi birkaç yıl alabilir gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir