Toprağa Basmak: Bir Şifalı Dokunuş mu, Yoksa Yalnızca Bir Efsane mi?

Toprakla temas etmenin gerçekten de insan sağlığına çok büyük faydası var. Bu konu üzerine yapılan araştırmalar da insanda arada bir ayakkabılarını çıkarıp parklarda yalın ayak gezme isteği uyandırıyor.

Çıplak ayakla toprağa basmanın birçok faydası vardır. Öncelikle, bu pratik insanların doğayla daha yakın bir bağ kurmasına yardımcı olur. Ayrıca, çıplak ayakla yürümek insanların vücutlarına doğal bir masaj yapar ve ayaklarının doğal olarak gelişmesine yardımcı olur. Çıplak ayakla yürümek ayrıca insanların sinir sistemini olumlu yönde etkileyebilir ve stres düzeyini azaltabilir. Bu pratik ayrıca insanların dolaşım sistemini iyileştirebilir ve ayaklarının sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur.

Çıplak ayakla toprağa basmanın faydaları

Kırmızı kan hücrelerinin zeta potansiyelini azaltır

Çıplak ayakla toprağa basmak zeta potansiyelini nötrleştirir. Zeta potansiyelinin artması kalp krizi riskini artırırken bu durum doğum kontrol hapları kullanan kadınlarda fazlalaşır. Ayrıca toprağa basmak vücuttaki kan akışını %280 oranında hızlandırır.

Regl ağrılarını ve semptomları azaltır

Stres hormonunu azaltan toprağa basma eylemi, regl öncesi semptomları azaltır. Regl ağrısını hafifleterek daha kolay bir regl dönemi geçirmenizi sağlar. Gerginliği alır, hassasiyeti azaltır.

Kas ağrılarını hafifletir

Toprağa basmak her derde deva. Vücuttaki kas ağrılarını hafifleten bu eylem, kan akışını hızlandırdığı için rahatlamanızı sağlar.

Uyku kalitesini artırır

Toprağa basan insanlar daha rahat ve kaliteli uyur. Vücuttaki kortizol seviyesini artırdığı için uyku probleminiz kalmaz.

Diyabeti engeller

Araştırmalar gösteriyor ki, topraklanmış insanlarda diyabet yok denecek kadar az görülür. Özellikle çocuklarda görülen iki tip diyabet hastalığı bu eksiklikten kaynaklanıyor.

Enflamasyonu engeller

Kanser, romatizma, astım gibi hastalıkların temel sebebi enflamasyondur. Toprağa basmak bu riski önler. Kanın incelmesiyle birlikte enflamasyon yaşanmaz.

Vücuttaki elektriği alır

Yaşam koşullarına bağlı olarak vücut daha çok elektriklenir. Strese ve bazı hastalıklara davetiye çıkan bu sorun, toprağa basıldığında önlenir.

Stresi yok eder

Yoğun hayat temposunda pek çok şey insanı strese sokar. Ancak çıplak ayakla toprağa basıldığında bu stres neredeyse yok olur. Psikoloji olumlu yönde etkilenir ve insan daha pozitif bir hale gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x