Uzmanlardan Faiz Yorumu! 2024’de 3 Kez İndirim İşareti

ABD Merkez Bankası (Fed), 2023 yılının son toplantısında faizleri değiştirmeyerek 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

Fed’den yapılan açıklamada, faiz oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi.

Türkiye’de ekonomistler faiz kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundular.

Finansal piyasalar uzmanı İris Cibre Fed projeksiyonuna göre; 2024’te 3 faiz indirimini işaret etti ve median yüzde 4,6 öngörüsünde bulundu. Eylül’de bu öngörü yüzde 5,1 ile 1 indirimden ibaretti. Komite ciddi şekilde yumuşak iniş öngörüyor” yorumunda bulundu.

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Ekonomist Prof. Dr. Selva Demiralp “Fed beklentilerimize paralel olarak faiz artışlarını bitirdiği sinyalini verdi. Noktasal grafikler 2024 yılında 75 baz puan indirim beklentisi yansıtıyor.” görüşünü dile getirdi.

Ekonomist Fatih Özatay “TCMB faiz kararı ABD televizyonlarında tartışılmaya ne zaman başlayacak? Fed’de faiz değişikliği yok. 2024’te 75 baz puan indireceğini ima etti. Türkiye’de ekonomi kanallarında Fed kararı ve ABD’de yüzde 3,1 olan enflasyonun yüzde 2’ye indirilip indirilemeyeceği uzun uzun tartışılıyor. Bizde enflasyon yüzde 61.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x